Śmierć pięknych saren – 10.12.2021

Śmierć pięknych saren – 10.12.2021

W grudniu na spotkaniu naszego Klubu rozmawialiśmy o opowiadaniach Ota Pavla wydanych pod nazwą ,,Śmierć pięknych saren” oraz ,,Jak spotkałem się z rybami”. Autor napisał te utwory gdy dzięki farmakologii (terapii litem) zaczął wychodzić z głębokich zaburzeń maniakalno-depresyjnych. Wówczas to, jego lekarz doradził mu, by Ota myślał jedynie o przyjemnych rzeczach.

Oto zagadnienia, które poruszyliśmy w czasie dyskusji:

  1. Według Mariusza Szczygła ,,Śmierć pięknych saren” to najbardziej antydepresyjna książka na świecie. Co o tym sądzicie?
  2. Jak przedstawiona jest matka a jak ojciec?
  3. Jak wyglądały relacje w rodzinie Oty?
  4. ,,Jeśli chcesz być szczęśliwy dwie godziny napij się, jeśli chcesz być szczęśliwy miesiąc ożeń się, jeśli chcesz być szczęśliwy całe życie, zostań rybakiem” co według omawianego przez nas zbioru opowiadań naprawdę daje szczęście?
  5. Jak przedstawiony w książce jest antysemityzm i holokaust?
  6. Jaką zabawną historię najbardziej zapamiętaliście?
  7. Czy znacie innych autorów lub tytuły zza czeskiej granicy? Czy Ota jest typowym przedstawicielem czeskiej literatury?

Dodatkowe źródła:
Wywiad z autorem biografii Ota Pavla (,,Pod powierzchnią”) – Aleksandrem Kaczorowskim https://www.youtube.com/watch?v=6GJ7m
Śmierć pięknych saren – film: https://www.youtube.com/watch?v=eiFWMNkAVI4&t=31s

Opracowanie: Marta Borek