Też tak mam – 22.04.2022

Też tak mam – 22.04.2022

Na kwietniowym spotkaniu naszego DKK gościliśmy Magdalenę Kostyszyn – dziennikarkę, blogerkę, autorkę profilu Chujowa Pani Domu. Rozmawialiśmy z nią o jej książce ,,Też tak mam”. Spotkanie moderowała Izabela Kołodziejczyk.

To był niesamowity wieczór – pierwsze spotkanie z autorem dla naszego Klubu. Mieliśmy możliwość porozmawiać o niektórych z poruszanych w książce problemach, tematach tabu takich jak depresja poporodowa, niemożliwość, niechęć do posiadania dzieci, bierność zawodowa kobiet, przemoc ekonomiczna, niewidzialna praca i molestowanie słowne. Bardzo interesującym i odkrywczym doświadczeniem było to, że podczas gdy każdy z uczestników spotkania się wypowiadał, autorka mogła dodać jakieś szczegóły, które nie pojawiły się w książce, coś nam dopowiedzieć na temat historii bohaterek swojego reportażu.

Pytania/zagadnienia, które poruszyliśmy:

  1. Emocje, które wywołała w nas lektura ,,Też tak mam”.
  2. Skąd wziął się pomysł na książkę i czy Magda myslała w międzyczasie o innych tematy na reportaż?
  3. Kim są bohaterki tej książki? Jak zostały znalezione przez Magdę?
  4. Jak wyglądał proces pisania książki, co było najtrudniejsze?
  5. Z jakimi emocjami mierzyła się autorka po wysłuchaniu historii swoich bohaterek?

Poruszyliśmy także temat tego, czy oprawa graficzna okładki jest dla nas istotna oraz na czym polega Klub Książki prowadzony przez Magdalenę Kostyszyn online.

Oto kilka ważnych dla nas myśli, które padły podczas dyskusji:
– Nie mamy prawa oceniać wyborów życiowych innych ludzi. Choć często wydaje nam się, że wiemy lepiej, że potrafimy doradzić w danej sytuacji, powinniśmy mieć na uwadze, że nigdy do końca nie znamy sytuacji i emocji drugiej osoby.
– Nie powinno wpływać na nasze emocje to, jaką drogę życiową wybiera ktoś inny pod warunkiem, że nikogo tym bezpośrednio nie krzywdzi.
– Czytanie i rozmawianie o pewnych problemach, trudnych sytuacjach może nas do nich przygotować i pomóc nam w decydującym momencie (np. gdy na ulicy ktoś za nami zagwiżdże lub powie coś wulgarnego na nasz temat, w przypadku napaści fizycznej np. molestowania seksualnego w środkach komunikacji miejskiej). Warto także w odpowiedni sposób rozmawiać o tym ze swoimi dziećmi. Uświadomić je o istnieniu takich zagrożeń i uzbroić je w narzędzia odpowiednie do radzenia sobie w takich trudnych sytuacjach.
– Decydując o sobie, warto zajrzeć w swoje wnętrze i oddzielić to, czego ja chcę od tego, co próbuje nam wmówić otoczenie – także to najbliższe.

Dodatkowe materiały:

Informacje o Magdalenie Kostyszyn na jej stronie internetowej: https://chujowapanidomu.pl/o-mnie/
Rozmowa z autorką – Talk to me! #12 z Magdą Kostyszyn czyli Chujową Panią Domu
,,Też tak mam” na lubimy czytać: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4988620/tez-tak-mam