21 stycznia nasz Dyskusyjny Klub Książki spotkał się, by porozmawiać o powieści przygodowej ,,Córka rzeźnika”, uznanej przez The Times oraz The Economist za jedną z najważniejszych książek roku. Książka wpadła nam w ręce ze względu na piękną okładkę oraz dobre recenzje. Przedstawiamy pytania i zagadnienia, które poruszyliśmy na naszym spotkaniu.
- Wasze zdanie o książce: co was urzekło, co zaskoczyło, co się wam podobało?
- Jakiego zakończenia się spodziewaliście? Czy zakończenie was usatysfakcjonowało?
- Żydowskie podejście do kobiet i tradycji.
- Czy ta powieść to do dobry materiał na film?
- Co myślicie o głównej bohaterce Fani Kajzman i jej wyczynach?
Czytamy, że jej nagłe zniknięcie naznaczy je (dzieci Fani) brzydką blizną, zniszczy ich rodzinne życie i zaburzy stabilność. Jej wolność oznacza ich niewolę. Co z niej za matka? Mimo to, od chwili gdy wpadła na ten pomysł, czuła, że opuszczenie domu jest jej obowiązkiem. Tak jak w momencie narodzin dzieci pragnienie opieki nad nimi połączyło się z obowiązkami matki, tak teraz wiedziała, że konieczność i wolność splatają się ze sobą. Gdy wróci, wyjaśni dzieciom, jak podjęła w sercu decyzję, że nie może uznać sytuacji siostry za fatum. - Czy społeczeństwo, które dzieli się na każdym kroku, może stać się spójnym organizmem walczącym w słusznej sprawie?
- Czy obcy sobie ludzie potrafią połączyć się w szczytnym celu?
- Czy był to spisek ? Czy „kodeks miłości i honoru”?
- Aguny porzucone kobiety, czy muszą się pogodzić ze swoim losem? Czy walczyć o siebie.
- Potrzeba bliskości i drugiej osoby – przykład Szlejmel Kantora?
- Jak sądzicie, dlaczego ta powieść została tak wysoko oceniona przez krytyków a The Times and Economist uznały ją za jedną z najważniejszych książek roku?
- Czy książka łączy kilka gatunków literackich?
- Ciekawe cytaty, do zastanowienia się:
- „Ten, kto się nie sprzeciwia, nie zostaje skrzywdzonym, kto nie szuka kłopotów, nie znajduje ich. A Fania Kajzman? Cóż, nikt nie kazał matce wychodzić z domu w drugiej godzinie po północy”.
- „Czy już za późno, żeby okazać skruchę i wrócić do Motolu? Czy uda jej się kiedykolwiek wrócić do poprzedniego życia? Czy może – i ta myśl przyprawia ją o dreszcze – chciała się z nim rozstać?”
Opracowanie: Izabela Kołodziejczyk