Wrony – 13.06.2022

Wrony – 13.06.2022

Przemoc psychiczna i fizyczna w rodzinie, to temat przewodni omówionej przez nas w czerwcu książki ,,Wrony” Petry Dvorakovej. Ta prosto i dosadnie napisana powieść pokazuje problem z dwóch perspektyw – tłamszonej córki i przemocowej matki, która jest przekonana o swojej nieomylności i ma silną potrzebę kontroli nad wszystkim. Ta książka może niejednemu pomóc uświadomić sobie emocje i motywacje dorastającego dziecka, które, pamiętajmy o tym, ZAWSZE zasługuje na traktowanie z SZACUNKIEM.
Spotkanie moderowała Marta Borek. A oto poruszone przez nas zagadnienia:

  1. Postać Basi – Basia w swoim mniemaniu, a Basia w oczach matki. Motywacje zachowań dziewczynki i ich interpretacja przez matkę.
  2. Postać matki – w swoim mniemaniu, w oczach Basi (rywalizacja/porównywanie się z koleżanką z pracy, poświęcenie, wszystko wie lepiej, wiecznie niezadowolona, zmęczona)
  3. Skąd wynikał brak zrozumienia pomiędzy matką i córką?
  4. Postać siostry – Kasieńki – jak postrzega siostrę, jak wygląda i skąd bierze się rywalizacja między siostrami i złe traktowanie Basi?
  5. Postać ojca – jaką przyjmuję postawę, jaką rolę pełni w domu, jaka ma relację z córkami, skąd bierze się u niego nagła czułość do Basi?
  6. Rola pedagogów i szkoły jako świadków przemocy – reakcja wychowawczyni na wypracowanie Basi, jak oceniacie to co zrobili, co powinni byli zrobić i dlaczego?
  7. Skąd wziął się tytuł ,,Wrony”? Jaką rolę w tej powieści mają wrony? Jak wypada porównanie gniazdo-dom wrona-matka?
  8. Co sądzicie o zakończeniu książki? Jak to się mogło dalej potoczyć?
  9. O czym myśleliście czytając tę książkę?
  10. Jakie nasuwają się wam wnioski po przeczytaniu lektury? Czy wyciągacie jakieś wnioski dla siebie?